Zamena stolarije je već godinama jedan od najpopularnijih načina da svoj dom učinite udobnijim, boljim i prijatnijim za život, ali i da s tim jednim ulaganjem svoj džep zaštitite od stalnih visokih računa za grejanje i hlađenje.
Već smo pisali o tome koliko je važna kvalitetna PVC stolarija, ali nismo se mnogo bavili staklom.
Zato ćemo vam u ovom kratkom vodiču reći nešto više o razvoju današnjeg prozorskog stakla, zašto su neka rešenja bolja od drugih i šta je to na šta treba da obratite pažnju kada birate stakla za svoje prozore.
Razvojni put stakla
Staklo je važno koliko i okov stolarije. Međutim, često mu ne pridajemo dovoljno značaja pri odabiru prozora, a baš ono ima značajan uticaj na toplotu i ugodnost življenja u jednom domu.
Ranije su se na prozorima koristila jedinična stakla, pa su se zbog potreba bolje izolacije pravili dupli prozori, kakve smo svi imali.
Posle jediničnog prozorskog stakla, napretkom tehnologije, napravljena su dvoslojna stakla sa vazduhom u međuzoni. Da bi se izbeglo magljenje stakla i stvaranje kondenzacije, u lajsne koje prave razmak između dva stakla je stavljan silika gel koji služi da iz međuprostora izvuče vlagu.
Daljim usavršavanjem došlo se do nove metode - punjenje prostora između dva stakla gasom težim od vazduha kako bi se poboljšala termoizolacija.
Taj međuprostor se punio bušenjem distancne lajsne i ubrizgavanjem gasa kroz ventil.
Mana ovog rešenja je što se ceo međuprostor ne može u potpunosti napuniti gasom već u njemu ostaje i visok procenat vazduha. Takođe, vremenom bi gas izašao kroz ventil i ne bi više pružao zaštitu.
Kasnije su stakla počela da se proizvode u specijalnim komorama ispunjenim gasom kako bi kompletan prostor između stakla bio sasvim napunjen gasom.
Kao poslednja inovacija, između stakala se kao distanceri više ne koriste aluminijumske, već TPS lajsne koje su značajno bolji izolator. Sprečavaju prenošenje hladnoće i toplote sa stakla na staklo, smanjujući tako mogućnost kondenzacije.
Današnji termopaketi se sastoje od dva ili više stakala odvojenih lajsnama i ispunjenih gasom.
Gas koji se najčešće koristi je Argon, u nekim slučajevima i Kripton. Oni pomažu u termoizolaciji i smanjenju kondenzacije, ali ne rešavaju problem UV zraka.
Staklo sa zaštitom od UV zraka
UV zraci doprinose zagrevanju enterijera i štetno deluju na nameštaj, jer pod njihovim uticajem blede tepisi, parket i drugi nameštaj.
Da bi se to sprečilo, na stakla su nanošeni premazi koji su smanjivali njihov prodor.
Srećom, danas se i sama stakla proizvode kao niskoemisiona ili visokoenergetska stakla.
Niskoemisiono(NE) staklo u dvoslojnom termopaketu pruža vam popriličnu zaštitu jer sprečava prodor od čak 66% UV zraka, a visokoenergetsko(VE) i do 70%.
Kod troslojnog termopaketa prodor UV zraka smanjuje se za 80%, a kod visokoenergetskog i do 85%, što značajno utiče na smanjenje zagrevanja vašeg doma i očuvanja vašeg nameštaja.
Međutim, visokoenergetsko staklo smanjuje i prodor svetlosti: 34% kod dvoslojnog termopaketa, i 40% kod troslojnog. Upravo zbog toga njih preporučujemo za ugradnju na prozore na sunčanoj strani vašeg doma jer će vam pružiti maksimalnu zaštitu od zraka i prejake svetlosti.
Kod niskoemisionog stakla prodor svetlosti se smanjuje za 21%, a kod dvoslojnog staklopaketa 29%, pa je ono pogodno tamo gde želimo da nesmanjenu količinu svetla.

Zvučna izolacija
Pored toplotne, izuzetno je važna dobra zvučna izolacija, naročito ukoliko stanujete u prometnoj ulici ili imate bučan komšiluk, a želite da uživate u miru i tišini.
Zvučna izolacija se postiže odgovarajućom debljinom staklopaketa.
Troslojni staklopaket je odličan zvučni izolator, a stepen njegove efikasnosti može se povećati izborom debljeg stakla.
Danas se najčešće koriste stakla debljine 4mm, osim kod otvora velikih dimenzija gde se mora koristiti deblje staklo.
Zbog prodora zvuka kroz staklo potrebno je poremetiti frekvencu zvučnog talasa.
To možemo učiniti izborom različitih debljina stakala unutar jednog paketa. npr. u troslojnom staklopaketu iskombinuju se stakla daljine 4, 5 i 6mm. Tako ćete sebi i svojim ukućanima pokloniti tišinu i miran san, lišen spoljne buke.
.jpg)
Sigurnost stakla
Pored toplotne i zvučne izolacije, stakla se mogu birati i radi bolje bezbednosti.
Dešavalo se mnogo puta da stakla prilikom lomljenja pucaju na velike, oštre komade koji mogu ozbiljno povrediti čoveka.
Da bi se izbegle neželjene povrede, stakla koja su potencijalno izložena lomu - prizemna stakla, stakla na izlozima i stakla na tuš kabinama, proizvode se od kaljenog stakla.
Ono je otpornije na lom i u slučaju pucanja lomi se na sitne komade koji ne mogu naneti značajnije povrede.
Osim kaljenog, koristi se i lamelirano staklo, često zvano Panplex staklo. Ono je sastavljeno iz dva sloja stakla koja su međusobno zalepljena folijom. Ukoliko se jedno staklo polomi, folija ga pridržava uz drugo staklo, što ga čini bezbednijim čak i ako je slomljeno.
Za krovna stakla često se koristi i kombinacija dva sloja kaljenog stakla međusobno lameliranog, kako bi bilo teško lomljivo i dodatno obezbeđeno.
Boja stakla
Osim klasičnih, zelenkastih stakala u ponudi su i potpuno providna stakla, ali i tonirana stakla kao što su bronzano, srebrno i plavo.
Nudimo i ornamentna stakla koja izgledaju veoma dekorativno, a pružaju i dodatnu privatnost. Često se koriste na kupatilskim prozorima, unutrašnjim pregradama i ulaznim vratima.
Takođe, možete odabrati i kompletno ili delimično matirano staklo koje smanjuje prodiranje svetlosti, sprečava radoznale poglede, a izgleda moderno i elegantno.
