Izrada ikona na drvetu jeste najstarija tehnika izrada ikona. Danas se sve manje koristi tehnika duboreza koja je potisnuta napretkom tehnike i zamenjena je CNC mašinama, koje uz pomoć računarskih programa glodalima pravi reljefnu strukturu u drvetu.
Ipak duborezačka tehnika je ručna tehnika izrade ikona i niti jedna mašina je još uvek ne može zameniti. CNC mašinama se ne može postići sve što se može postići ručnim duborezom. Još jedna prednost ručno rađenog duboreza jeste unikatnost.
Odabir ikone
Pre početka izrade ikone, potrebno je da stranka izabere koju ikonu želi da prenesemo na drvo. Ne samo svetac, nego i stil. Postoji više stilova: Vizantijski, Koptski, Ruski, Barokni. Stil možete izabrati po svojoj želji ili u dogovoru sa vašim sveštenikom. Takođe možete vama željene detalje sa različitih ikona ukolpiti u jednu ikonu. Osim detalja ikone, potrebno je odabrati i oblik (najčešće je pravougaoni ali može biti i lučni) kao i ram. Ram se takođe radi u duborezu i ima više modela ramova.
Odabir drveta
Za izradu ikone koriste se fino drvo sa ravnomernom strukturom kao što su: Bukva, Hrast, Trešnja, Jasen, Lipa, Orah, Šljiva... Drvo koje se može precizno obrađivati zbog potrebe za sitnim detaljima.
Priprema drveta
Pre same izrade ikone potrebno je izabrati kvalitetno parče drveta, koje nema čvorova i nije previše šareno. Drvo je prethodno potrebno dobro osušiti kako se naknadno nebi uvijalo i pucalo. Potrebno ga je zalepiti u ploči željenih dimenzija i obraditi mu površinu da bude ravna i obraditi ivice ploče
Izrada ikone
Sama izrada ikone izvodi se alatima koja se zovu dleta uz pomoć najčešće drvenih čekića. Dleta koja se koriste biraju se na osnovu dubine, širine i oblika koji je potrebno urezati. Tom prilikom drvena ploča je najčešće uz pomoć stolarskih stega pričvršćena za sto.
Zaštita ikone
S'obzirom da je samo drvo prethodno dobro osušeno, nakon završetka duboreza ikonu je potrebno nauljiti